Pro optimální zobrazení stránek doporučuji používat prohlížeč, podporující kaskádové styly úrovně 2 (CSS2).
oddíl Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice Security ZONE dnes je | naposledy aktualizováno

÷Články

20. seminář na Mírově aneb Knedla do řepy

Rok se sešel s rokem a Mírov s Mírovem. Ano, je to ten Mírov, ze kterého utekl Kájínek - ta romaticky položená, leč lehce depresivní vesnička s hospůdkou plnou bachařů a vězením na náměstí. Chuť jet byla podtržena účastí "velkého tsunami" z Ostravy Hanshi Doležala. Rázem se daly dohromady tři vozy s třemi mistry a námi, kteří při nástupu stojí naproti nim.

Nalodění proběhlo v šest hodin bez větších problémů. Tedy jeden problém nastal, když se zjistilo, že bez Skleeby není nikdo, kdo by vzal dýmku. Co naděláš, nenaděláš nic. Dvě auta jela tedy již v pátek v sestavě řidič sensei Afro, čerstvě vyholená červená Hlava, Tvarohátor v očekávání, řidič druhého vozu a namakaný novinář známého sportovního deníku Šampon, ex-kurzisté Ivana, Vítek a autor tohoto skromného reportu. A pozor, také nečekaně stopařka, kterou Afro stihl sebrat ještě před oficiálním výjezdem přímo na výpadovce, která valila do Brna. Jak se později zjistilo, tak za přítelem, čímž byli někteří lehce znechuceni. Co naděláš? Nenaděláš nic. Třetí auto s Davym, Sluníčkem a Zůzou vyráželo až v sobotu ráno.

Naše cesta probíhala běžně, leč na stopařku asi moc bujaře. K její nelibosti zkoušel řidič opět, zda krajnice na dálnici vydávají zvuk, který mají řidiče v případě spánku probrat. Při první zastávce si raději koupila pivo, to prý na nervy. Při druhé zastávce někteří k nelibosti některých podpořili MacDonalds koupí sladké housky s něčím uprostřed a salát, pomíjejíce dopady tohoto stylu stravování na životní prostředí i je samotné. Načež jsme se dozvěděli, že v plechovkovém pivu je hliník, což některé opravdu znechutilo, neboť hliník se přece dávno odstěhoval do Humpolce. Valíme dál. Stopařka vystoupila před Brnem a my jsme pokračovali směr Holomóc. Největší faux pas přišlo v Mohelnici, kdy se Šampon octnul na autobusovém nádraží v centru, ovšem nikdo netušil, že toto malé městečko má autobusová nádraží dvě. Nakonec jsme ho po hledání a ptaní se u domorodců našli a vyrazili do cíle.

Mírov nás přivítal svojí originální noční atmosférou a tak jsme zapluli do místního rezervovaného salónku za souputníky ze spřátelených oddílů. Afro dojel pro Ivana na nádraží, čímž jsme pro tento den byli komplet. V přátelské debatě o vězních, satori, pivu, chybějící vodnici, lámáním si rukou pod stolem, štípáním do slabin alá Marchése jsme se tai-sabakovali na kutě. Nějak se nekonalo klasické "fight tuly tuly" do tří do rána, ovšem, že by se někdo probral ráno zcela vyspalý, to se také říct nedá.

Ráno proběhla snidaně ála kus-kus, veganožer, masožer, mrkvožer a fofr bal z tatami, neboť se schylovalo k začátku toho, proč jsme přijeli. A vyšlo sluníčko neboť přijel Sluníčko.

Na nástupu bylo vidět, že účast bude kvalitní, co do kvality i kvantity. Po krátkém úvodu a představení mistrů se dopoledního bloku ujal Hanshi Karel Doležal a bylo jasné, že se zde šachy hrát nebudou. Bylo nám nastíněno, co se bude dít a že celý jeho blok je pojmut na uvědomění si a naučení se dýchání při úderech a v krizových situacích.

Takže "běžímeeeeeeeee a ruce nahoře! A co nejníž! Kačera! Ruce pořádně nahoru a uvolnit! Na dva kroky jeden nádech, na další dva výdech! A jedu jedu! Nemluvit a říkám to naposledy? Vy jste neslyšeli? Tak 20 kliků, 20 dřepů s výskokem a 20 sklapovaček! Nádech, výdech, nedýchat a kliky bez dýchání. Výdech, nádech a dřepy na počítání!"…a Tvarohátor konečně uvěřil, že je možné aby jste se při rozcvičce nehli z místa a přitom z vás lilo jako z konve.

Po pochopení, že základ je šest úderů, jsme se dostali k aplikacím a drilu na různé možnosti útoků. Nutno dodat, že naše vzájemné pohledy znamenali jediné: "No tak ty naše pásky snad radši vrátíme." :o)) Přitom samozřejmě o páskování to není, ale nic víc jsme v tu chvíli již odevzdat nemohli - byli jsme totiž zcela odevzdáni. Hlavě byl najit solar loktem, a to tak krásně, že pár vteřin nevěděla, kde a čí je. Následovalo cvičení s lapami, a to i ve skupinách. Kdo nechtěl dostat "knedlu do řepy" a "být narván do popelnice", musel se hodně otáčet.

"Tělo zcela uvolněné, žádné karatistické kime! Jen pěst nebo koši je ocel, jinak jste jak vítr! Dejchejte sakra! Nedělejte papiňák!! Žádný ruce nahoře, copak na ulici budeš mít čas dát ruce nahoru? Zapomínáte dejchat. Zbytečně se tím unavujete! Uvolněte se!" Parkety za již dávno potily a my na nich byli jak na bruslích. Závěrečný pasivní příjem byl jen třešničkou na pověstném dortu a do řepy a volných žeber dostal kde kdo. Tím dopolední blok skončil a my jsme se dopotáceli se převléci a něčím se posilnit.

Odpolední blok byl zahájen klasickou "pražáckou" Afro rozcvičkou. Pak vše převzali Ivan s Davym a jelo se vypořádání s agresivním jedincem, který se neomaleně chová k spřátelené dvojici. Pochopit, že ke skolení nepřítele máte spolupracovat s vaším parťákem či parťačkou chvíli trvalo. Opravdu, nejjednodušší věci jsou nejtěžší. Nakonec se záměr povedl a v eliminaci útočníka a jeho transportu se vyžívali snad všicí v dóžó. Z parket se přitom stalo kluziště a nastala hodina ukončení semináře. Následovalo kontrolované snění s forezním psychologem, kde se kontrolovaně spalo a spalo, a kdyby netlesknul, asi by se spalo doteď.

Po sbalení jsme ješte okusili něco k snědku a pití na zahrádce pod ostnatými dráty, rozloučili se s organizátory a učinkujícími a vyrazili zpět. Cesta probíhala, alespoň v našem voze, debatou nad tím, co a jak funguje či nefunguje a jak a co dělat, když proti vám stojí gorilák. Asi je opravdu rozdíl mezi tím ovládat bojové umění nebo umění boje. V druhém případě je jedna věc jasná: atemi, atemi, atemi a pak si s ním dělej, co chceš. Nebo se naučit aspoň vkusně odejít? :o)) Seminář to byl hodně přínosný a snad se povede to, co hanshi slíbil v závěru:"Pokud budu pozván, rád přijedu a dokončíme to, co jsme dneska nestihli". Pozván byl a to brzy poté, takže jestli nechcete dostat někde knedlu do řepy, nenechte si ujít pražský seminář na podzim taky.

Report: {-Ryba-}
Foto: {-iv-}
Seminář proběhl: 11.-12.5.2007

Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice

English version
Knihovna
Archiv

 


počitadlo

Woko hlídá za Vás