Pro optimální zobrazení stránek doporučuji používat prohlížeč, podporující kaskádové styly úrovně 2 (CSS2).
oddíl Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice Security ZONE dnes je | naposledy aktualizováno

÷Články

Volejte záchrannou službu z mobilního telefonu


Lidé by měli podle odborníků volat záchrannou službu raději z mobilního telefonu. Platí to i v případě, že mají v dosahu pevnou linku. S mobilem totiž může být volající se službou v kontaktu, i když se snaží pomoci zraněnému nebo jde vyhlížet sanitku.

Uvedli to zástupci České společnost pro zdraví ve zpravodaji Minuty pro život. Společnost doporučuje raději volat na číslo zdravotnické záchranné služby 155, protože tam pracují operátoři vyškolení na poskytování zdravotnické pomoci. Z linky 112, kterou provozují hasiči, bude volající přepojen stejně na číslo 155. ¨

Volání vyžaduje navzdory stresujícím okolnostem soustředění. Volající by si měl připravit co nejvíce informací o tom, kdo potřebuje pomoc. Druh potřebné pomoci mohou ovlivnit i údaje o věku, pohlaví nebo počtu zraněných. Pokud se nehoda stala ve vícepodlažním domě, záchranáři budou chtít znát kromě adresy i číslo patra a jméno na zvonku k příslušnému bytu. Při volání odněkud z přírody je nutné popsat orientační body v okolí a vzdálenost od obcí nebo křižovatek.

Při nehodě, úrazu nebo selhání srdce je třeba ihned začít poskytovat pomoc a operátoři záchranky mohou volajícímu při tomto procesu radit. Například při selhání srdečního oběhu s každou minutou bez resuscitace klesá šance postiženého na přežití o sedm až deset procent. Pokud záchranná služba nedorazí do deseti minut, je velmi pravděpodobné, že se pacienta nepodaří zachránit.

Konzultace s operátorem se vyplatí i kvůli přetrvávajícím mýtům, které mohou člověku v ohrožení života spíš uškodit. Například lidem, kteří omdleli, se nemá podkládat hlava něčím měkkým. Mohlo by jim to zkomplikovat jejich dýchání. Užitečnější je naopak hlavu zaklonit. Zapadlý jazyk by se neměl vytahovat prsty, mnohem lepší je opět záklon hlavy. Lidé by neměli nohu či ruku kvůli krvácení zaškrtit. Lepší je stlačit cévu přímo v ráně, protože při zaškrcení hrozí odumření tkáně. Zaškrcení se má použít pouze při amputování končetiny nebo jiném nezvladatelném krvácení.

Zdroj: www.novinky.cz, Jitka Klejnová ČTK

Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice

English version
Knihovna
Archiv

 


počitadlo

Woko hlídá za Vás