Pro optimální zobrazení stránek doporučuji používat prohlížeč, podporující kaskádové styly úrovně 2 (CSS2).
oddíl Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice Security ZONE dnes je | naposledy aktualizováno

÷Články

Víš odkud voláš o pomoc na linku 112?

Víte, že mosty, přejezdy nebo podjezdy jsou označeny čísly, které lze využít při nahlášení místa mimořádné události na tísňové linky? Totéž platí o sloupech elektrockého vedení, trafostanicích či kilometrovnících na železniční trati i řece.

Právě o tom vydalo MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR brožurku "Víš odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?"

Brožura přehledným a atraktivním způsobem seznamuje čtenáře s možnostmi, jak se na různých místech (město, obec, silnice, železnice, vodní toky, terén, významné budovy, rozhledny atd.) rychle zorientovat a při tísňovém volání co nejpřesněji určit místo mimořádné události.

"Hlavním cílem této brožury je jasně a srozumitelně informovat veřejnost o možných orientačních bodech, které mohou lidé použít při ohlašování mimořádné události. Materiál by však měl rovněž přispět k výcviku operátorů linek tísňového volání složek integrovaného záchranného systému," vysvětluje autor publikace mjr. Mgr. Jaroslav Lepeška z HZS Plzeňského kraje.
Operátoři tísňových linek totiž mnohdy narážejí na to, že lidé oznamující určitou mimořádnou událost nejsou schopni přesně popsat místo, kde k ní došlo, respektive určit polohu. To je ale pro záchranné složky velmi důležitá informace. Vedle rychlosti právě přesnost nahlášení události na tísňové linky mnohdy rozhoduje o životě a zdraví lidí, kteří jsou v nouzi.

Téměř všude lze totiž nalézt alespoň některé orientační body, které operátorům linky 112 umožní pomocí geografického informačního systému co nejlépe lokalizovat volajícího a tím samozřejmě také urychlit zásah hasičů, popř. dalších záchranářů.

Publikace je v současnosti distribuována k jednotlivým Hasičským záchranným sborům krajů a bude využita pro odbornou přípravu nejen v rámci HZS ČR, ale i u dalších složek integrovaného záchranného systému.

Brožuru však může využít i laická veřejnost. Její elektronická podoba je k dispozici na této adrese, kde zájemci najdou rovněž informace k systému tísňových volání v ČR.

Nezbývá, než lidem popřát, aby nikdy nepotřebovali nic z toho, co se v této publikaci dozví.

Zdroj: Generální ředitelství HZS ČR, Petr Kopáček - tiskový mluvčí

{-iv-}

Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice

English version
Knihovna
Archiv

 


počitadlo

Woko hlídá za Vás