Pro optimální zobrazení stránek doporučuji používat prohlížeč, podporující kaskádové styly úrovně 2 (CSS2).
oddíl Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice Security ZONE dnes je | naposledy aktualizováno

÷ Teorie a metodika Ju-Jitsu

Tato stránka shrnuje teoretické poznámky a odkazy, které se objevily na našem webu za první dva roky jeho existence. Veškeré podrobnosti, které vám zde schází nebo nejsou dostupné najdete na našem CD. Informace o tom to digitalním záznamu u Ivánka


Obsah:


Ju-Jitsu

Zápas v Ju-Jitsu

Takhle krásní (a krásné) jsme všichni...

Tohle odkazuje na stále bobtnající stránku, plnou sugestivních líčení toho, jak zaručeně stylově rozbít druhému kokos.

Ten pán vpravo je jistý Junichi Yanai, o němž toho nevím víc, než že patří mezi zápasníky, jejichž fotografií ozdobila Japan Sports Jujitsu Association (JSJA) své stránky pro "začínající borce". Více o JSJA (a jejích borcích;-) se dozvíte zde

Zkouškový manuál

Tady naleznete malý zkouškový manuál pro všechny, kteří se chystají na zkoušky v Ju-Jitsu ve WJJKO (na žákovské stupně). Najdete tady, jaká je bodovací stupnice, jak se to boduje a na co třeba dávat pozor.

Transkripce JIU JITSU

Velmi zajímavý článek o transkripci, fonetice a původu termínu What is JIU JITSU?, který napsal nejspíš Rakušan R. Reineberger. Stáhnul jsem jej z webu OJJB a jeho originál najdete na webu zde.


Kobudo

Rodokmen Kobudo

duben 2001 Ve schránce se mi objevila nestvůrná bestie o objemu asi 5 MB. Vyklubal se z toho obrázek, který mi s laskavostí sobě vlastní poslal Rainer. Jde bezesporu o zajímavou věc - rodokmen mistrů Kobudo. Zmenšil jsem ho na 104 kB, abyste si také početli;-)


Karate

Historie Karate a Kobudo na letovickém webu

zima 2000 Funakosi v mládí - nepřipomíná vám někoho?;-) Zajímavý text o historii Karate na Okinawě jsem našel na stránkách Budocentra Letovice.

Je to poměrně rozsáhlý soubor s velkým množstvím faktografie, který by si měl každý zájemce o historii bojových umění, a karate zvlášť, přečíst.

Jeho jediným problémem je, že sice udává prameny (Funakoshi, Werner, Fojtík, Králové), ale autor sám je anonymní.


Judo

Historie Karate a Kobudo na letovickém webu

srpen 2000 Ukázka materiálů z "judistické čítanky" (www.mujdisk.cz/slun-cin): zásady obrany a útoku při páčení (20 kB)


Čínské styly

Wing-Tsun a Ju-Jitsu

červen 2000 Foto z webu WT Zajímavý text, vztahující se k Wing-Tsunu, zmiňovaný v textech Jardy Kolcuna v květnových aktualitách, najdete v originále v článku, který je součástí poměrně rozsáhlého webu, zabývajícího se WT a nazývá se Nikdy nezápas se zápasníkem.

Instruktoři WT se zde chlubí, jak jejich (vel)mistři odrovnávají bojovníky z jiných stylů, přičemž - a to je zajímavé - zcela pomíjejí něco jako judo nebo aikido. Karate berou v potaz jen pokud se jedná alespoň o osobního žáka shihana Oyamy (to je ten, co zabíjel jedním úderem býky;-) a jediným oponentům, kterým tu věnují opravdu trochu pozornosti (ovšem jen proto, aby mohli říci, nakolik jim natrhli hýždě), jsou - cvičenci jiu-jitsu!


Umění, kultura a historie

Jackie Chan

Na Světě namodro se objevil docela pěkný článek o Jackie Chanovi Nezničitelný Jackie Chan, který stojí za přečtení.

Pekingská opera

Pekingská opera, a nejenom ona. - Fotografie z kteréhosi cestopisu po Číně, který napsali čeští filmaři. Už ho nemám, protože byl prolezlý plísní, tak jsem to naskenoval a vyhodil. Mám jen matné tušení, že to psal Jireš nebo někdo podobný a že se jednalo o trochu konsomolské vyprávění v duchu své doby (zhruba první polovina 60.let).

Japonské Gi

Velice kvalitní stránka o japonských oděvech, včetně střihu gi.

Sex za prvních samurajů

Proměny lásky a sexu za prvních samurajů v době Heian (psáno pro Novinky.cz).


Vojenské systémy, survival atd.

Improvizované masky

Akvělý článek z webu Sabotage Team o improvizovaných maskách. Autor cvičil pod Specnaz. Lze jen doporučit.


Jiné

Transkripce japonských názvů

zima 2002 Petr Batal zpracoval slovníček nejčastěji používaných japonských výrazů. Najde te ho ZDE.

Transkripce japonských názvů

zima 2000 Vzhledem k mé přirozené skromnosti:-) (a též dostupnosti) je to kus mé závěrečné práce na FTVS, která tak rozlítila docenta Fojtíka, že ji byl ochoten přjmout na milost až po mém písemném protestu u vedení fakulty;-).

Celá první část práce se jmenuje "Terminologie bojových umění s ohledem na ju-jitsu" a má 44 stran ve Wordu. Obsah najdete zde a onen kus zde (celá práce je k dispozici pouze instruktorům oddílu). (-iv-)

Knihy s tematikou bojových umění

zima 2000 Existují lidé, kteří mají na svých stránkách přehledy knih. Některé z nich jsou zde:

Přehled knih o bojových uměních z Japonska najdete na pěkných stránkách Pavla Slavíka. Přehled s problematikou karate najdete na stránkách zvaných Zdroje karatistické moudrosti. Obsahuje i obálky, jsou tu česká i zahraniční vydání a to včetně odkazů na recenze na Amazonu. (Kvůli copyrightu jde o externí linky).

Ju-Jitsu Praha TJ Sokol Vršovice

English version
Knihovna
Archiv

 


počitadlo

Woko hlídá za Vás